“Cat” Sistem Tanıtımı

178

(Bu yazı 06.05.2020 tarihinde www.kayipdunya.com’da  yayımlanmıştır ve Kayıp Dünya ekibinin izni ile d12Macera sitesinde arşivlenmiştir.)

“Cat” isimli rol yapma oyununun tanıtılacağı bu yazıda bazı terimler için yakın anlamlarını içeren Türkçe kelimeler kullanılmış, bazı kelimeler orijinal haliyle bırakılmıştır.

“Bir kedi görürseniz derin derin düşünen,
Tek bir sebebi vardır, benden size söylemesi,
Dalmıştır hayallere, gülüyordur içinden,
Düşün düşün düşün düşün düşünüyordur ismini:
Akla gelse dile gelmez
Dile gelse akla sığmaz
Derin ve esrarengiz, o biricik İsmini.”

İhtiyar Farenin Kediler Kılavuzu, T.S.Elliot(1)

Orijinal adıyla “Cat”, sahiplerini ve evlerini karanlık varlıklara karşı savunan kedilerin maceralarını anlatan rol yapma oyunudur. Kahramanlarımız, bazen dünyamızda, bazen rüyalar aleminde gezinir. Sıkıntılarımızla, üzüntülerimizle, takıntılarımızla güçlenen “Boggin”lere karşı bizi korumaya çalışırlar. Kalan zamanlarını da uyuyarak, oynayarak ve tüylerini temizleyerek geçirirler.

KIRK SAYFAYA BİR OYUN SIĞDIRMAK

Sadece kırk sayfadan oluşan oyun kitabı, son yıllarda popüler hale gelen Patreon ve Kickstarter gibi kanallar üzerinden finansman sağlayan bir çok bağımsız yazar ya da yazar grubundan biri olan John Wick Presents tarafından 1999 senesinde yayımlanmıştır. İnternette aradığımızda 2011’de yenilenmiş versiyonunu karşımıza çıkmakta. Yazar hakkında pek detaylı bilgi bulamadım ama küçük ve zengin içerikli oyun projeleri ile efsane rol yapma oyunlarından 7th Sea’nin ikinci edisyonu üzerine çalışmaları olduğunu öğrendim.

BİR KEDİYİ OYNAMAK, İNSANLARI UCUBELERDEN KORUMAK

Kedi karakterlerimizin hareketleri için kullandığı altı niteliği vardır; pençeleri, kürkleri, yüzleri, dişleri, bacakları ve kuyruklarıdır. Bunların arasından seçtiğiniz, kedinizin en yetenekli olduğunu düşündüğünüz bir tanesine beş puan verilir. Ardından mükemmel olmasa da daha iyi olduğunu düşündüğünüz üç tanesine dörder puan verilir. Kalanlara da üçer puan dağıtılır. Sonraki aşamada, karakterinize isim verirsiniz. Kedinizin ismi çok önemlidir. Bunun için lütfen alttaki öneriyi dikkate alınız;

“Kediye isim vermek zordur. Bir kedinin mutlaka üç tane ismi olmalıdır. Birincisi; aile bireylerinin kullandığı ismidir. Mesela Momo (şeftali), Suzu (zil), Shiro (beyaz) gibi. Sonra tapınakta kullandığı bir ismi olmalıdır. Mesela Akemi (Güzel Gündoğumu), Hina (Güneş), Nanami (Yedi Denizler) gibi. Fakat en önemlisi kedinin üçüncü ismidir. Çünkü onu sadece kedinin kendisi bilmelidir.”(2)

Sırada, İtibar/Ün puanınızın dağılımı vardır. Başlangıç seviyesinde genç bir kedi için azami üç puan olmak üzere toplam yedi puan dağıtılmaktadır. Kedinize itibar kazandıran özellikleri, oyuncu tarafından belirlenir. Örneğin; “Sıçan Avcısı”, “Boggin Katili” gibi olabilir. Oyun boyunca bu ününüzle bağlantılı bir olaya denk geldiğinizde itibar puanınız size ekstra zar sağlamaktadır. Fakat kedinizin karakterine zıt bir davranış ya da hareket, ününüzü kaybetmenize sebep olabilir.

Son adım can puanınızdır. Tabiki dokuz can puanınız vardır. Kedilerin neden dokuz canı olduğunu da oyundan öğrenmekteyiz. Her milenyumda kediler ve köpekler arasında bir müsabaka yapılır. Kazanan taraf büyük ödülün sahibi olur. Kediler son müsabakada dokuz canlı olmaya hak kazanmıştır. Fakat başka bir müsabakanın sonucundaysa köpekler “boggin”leri tek seferde defedebilme gücünü elde etmiştir.

Her puan altılık bir zara eşittir. Puanınız ne kadar yüksekse o kadar çok altılık zar atma olanağınız olur. Hareketinizin başarısı attığınız zarda kaç adet çift rakam geldiğine bağlıdır.

SİHİR

Kedi sihri, insan sihirbazlarınki gibi süslü sözlere ve ritüellere dayalı değildir. Onların tabiatlarının bir parçası olarak küçük oyunlar ve numaralar yaparak gerçekleşir. Daima dört ayak üzerine düşmek, bir anda kaybolabilmek ve rüya ısırığı(3) bunlara örnek verilebilir. Kediler, sihirli güçlerini kuyrukları aracılığıyla kullanır. Her kedinin standart beş puan ve kuyruk puanının toplamı kadar sihir gücü vardır. Kediler sihir enerjilerini güzel bir uyku çekerek kolaylıkla yenileyebilirler. Yeter ki tüyleri ıslak kalmasın.

RÜYALAR ALEMİ

Kediler sık sık rüya görür. Onlar rüyalar alemini biçimlendirebilirler hatta kuyrukları yeteri kadar güçlüyse, içinde bulundukları rüyayı tamamen değiştirebilirler. Studio Ghibli tarzı bir animasyonun içine dalmış gibi hissedersiniz kendinizi.

BOGGIN VE DİĞERLERİ

Boggin, evleri işgal edip, insanların ruhlarını emen, gulyabani vb. uğursuz parazitlere kedilerin verdiği isimdir. Net bir biçimleri yoktur. Musallat oldukları insanın hangi hissiyle besleniyorlarsa ona göre şekil almaktadırlar. Bu, bazen televizyona bağımlı ev sahibinin elindeki kumansına yapışmış bir zap ya da nekşfliş yaratığı olabilir. Bazen de bir çocuğun yatağının altına yerleşmiş, zavallı çocuğun korkularıyla beslenen bir canavar da olabilir veya ücreti ödenmeyen fazla mesailer de olabilir. İnsanlar “boggin”lerin olumsuz etkilerini tükenmişlik hissi ve depresyon şeklinde hissederler ama onları göremezler. Neyseki bunları defetmek için kedileriniz sizden habersiz büyük bir mücadele verir. Kediler sadece bu parazitlerle karşılaşmaz. Hayaletler, hayvanlardan nefret eden insanlar, sıçanlar, başka kediler ve bazen köpeklerle de mücadele etmek zorunda kalabilirler. Fakat tarih boyunca kimi zaman tanrılıkla yüceltilmiş, kimi zaman cadı olarak suçlanmış bu canlılar, zorlukların üstesinden gelmek konusunda yeterli bilgeliğe ve çevikliğe her zaman sahiptir.

1: Old Possum’s Book Of Practical Cats

2: Biraz T.S. Elliot, biraz Kiyoshi’nin Kedileri.

3: Orijinal adı “Dream Bite”: İnsanları rüyalar aleminde bulmak, bulduğunuz zaman onları yeniden evlerine, yataklarına döndürmek zordur. Bu sebeple kedilerin oyun amaçlı küçük ısırıkları, sahiplerinin rüyalar aleminde izini sürmede yardımcı olur.

Ormanın Ötesindeki Adam
WRITTEN BY

Ormanın Ötesindeki Adam

Karadeniz'de doğdu, İç Anadolu'da büyüdü, Marmara'da yaşıyor. Mesleğinin ördüğü boğucu duvarlar arasında bulduğu çatlaklardan kaçıp ya tabiata sığınıyor ya da zarları yanındaysa GM'lik yaparak nefes almaya çalışıyor. Hayatın bir gerçeği ne yazık ki her şeyin sonunda kürkçü dükkanına geri dönüyor. Fakat bir sonraki kaçış için çatlaklar araması gerektiğini unutmuyor.