Absalom Gazetesi – 5 Şubat

232

Herkese Absalom Gazetesi’nin yeni bir sayısından selamlar !
RPG/GEEK haberlerini, haftalık hızlıca tüketmek istiyorum ama zaman bulamıyorum diyorsanız, Absalom Gazetesi bu hafta da yanınızda.

Bu hafta OGL inadı son buluyor, EA asla akıllanmıyor, Steam’de ise fiyatlar yerinden oynuyor.

OGL inadı son buldu

Geçtiğimiz birkaç ayın, artık sakız gibi uzadıkça uzayan OGL dramaları artık bir sona ulaştı. DnD Beyond’dan gelen son açıklama yüreklere suyu sonunda serpti. Pathfinder vs gibi büyük ve eski oyunları etkileyen OGL V1.0’ı geçersiz kılma maddesini yeni OGL içerisinden fırlatıp atmışlar. Bununla kalmayıp bir de öne doğru bir adım atmaya karar vermişler,  tüm SRD 5.1 (DnD 5E’nin kural sistemini içeren referans dokümanı) artık Creative Commons Attribution 4.0 International lisansı altına geçmiş.


Bu, Wizards of the Coast’a atıfta bulunulduğu sürece, herkesin SRD 5.1’i kendi eserlerini oluşturmak için kullanabileceği anlamına geliyor. Lisans koşullarının tüm ayrıntıları Creative Commons web sitesinde mevcut.

Marvel Multiverse Role-Playing Game çıkış detayları duyuruldu

Marvel, Marvel Multiverse Rol Yapma Oyunu için yeni bir genişleme ile birlikte bir çıkış tarihi duyuruldu. Altı macera içeren The Cataclysm of Kang ile birlikte temel kural kitabı 2 Ağustos 2023’te yayınlanacak. Ek olarak Marvel, X-Men, X- Force, New Mutants, Marauders ve ikonik kötü adamlarıyla birlikte Xmen Expansion 2024’de çıkıyor olacakmış. Marvel Multiverse, Matt Forebeck tarafından tasarlanan ve üç d6 kullanan “d616 Sistemi” adlı orijinal bir sistem kullanıyor olacak.
(Earth-616 göndermesi)

EA akıllanmıyor

EA, Titanfall ve Apex Legends evreninde geçen tek kişilik oyununu iptal etti.
Projenin kod adı: Titanfall Legends Respawn’mış . Oyun üzerinde 50 kişilik bir ekip çalışıyormuş. Oyunun iptal edilmesinin ardından bu 50 kişinin işten çıkarılması veya başka projelere aktarılması planlanıyormuş.

Detaylar için…

DC, artık 10 yıllık sözleşmeler yapacak

DC artık yeni filmlerde oynayan oyuncularla daha ileriye dönük anlaşmalar yapacağını açıkladı. Marvel’a benzer bir methodda eğer karakterin dizisi, animasyonu veya oyunu çıkarsa aynı oyuncu tarafından canlandırılacak.

Detaylar için…

Roiland elini ayağını çekti

Rick and Morty’den tanıdığımız ve Squanch Games’in kurucusu olan Justin Roiland oyun şirketinden ve Adult Swim’deki işinden istifa etti. Yeni oyunlar yapmaya ve High on Life’ı geliştirmeye onsuz devam edecekler.

Justin Roiland, eski kız arkadaşına karşı şiddet uyguladığı gerekçesiyle yargılanıyor. Davaya ait yasal süreç Mayıs 2020’de başlamış ancak kamuoyu ile bugün paylaşıldı.

Detaylar için…

Oyun köşesi

 • Marvel Avengers’ın oyununa artık yeni bir güncelleme gelmeyecek. Online Service oyunu kendi kaderine terkediliyor
 • Forspoken inanılmaz kötü puanlarla açılışını yaptı. Metascore’u 67 olan oyunun User score’u sadece 1.7
 • Gamepass’e yeni gelen, ritmik savaş oyunu Hi-Fi Rush pek sevildi. Steam mağazasında henüz ilk haftasında Forspoken gibi yapımları bırakarak sekizinci sıraya yerleşti. Global satış listesinde ise dokuzuncu sıraya çıkmayı başarmış.
 • Steam Türkiye mağazasında ZAM ŞOV !
  Red Dead Redemption 2’nin Steam fiyatı 1150TL
  Dark Souls Remastered 599TL
  Dark Souls II: Scholar of the First Sin 599TL
  Dark Souls III 899TL
  Dark Souls III Deluxe 1275TL
  Cyberpunk 2077’nin Steam’deki fiyatı 499TL oldu.
  The Witcher 3: Wild Hunt’ın Steam’deki fiyatı 249.99TL oldu (indirimde 17 liraya düştüğü oluyordu)