Absalom Gazetesi – 2 Ekim

339

Herkese Absalom Gazetesi’nin yeni bir sayısından selamlar !
RPG/GEEK haberlerini, haftalık hızlıca tüketmek istiyorum ama zaman bulamıyorum diyorsanız, Absalom Gazetesi bu hafta da yanınızda.

Bu hafta yine WOTC yargılıyoruz, sevdiğimiz oyun firmalarının yaşayamamasına ağlıyoruz ve Stadia’yı kapatıp gidiyoruz.

Brandon Sanderson sevenlere müjde !

Brandon Sanderson sevenlere güzel haber. RPG camiasında bi ayrı sevilen Brandon Sanderson’a ait Stormlight Archive isimli roman serisini adında ve temelinde taşıyan “Stormlight Role Playing Game” 2024’de geliyor. Brotherwise Games isimli firmanın geliştirdiği bu RPG oyunuyla ilgili maalesef elimizdeki tek bilgi 2024’de çıkacağı.

Detaylar için…

ONE DND ve Theseus’un gemisi

Parça parça playtesti sunulan One DnD bu hafta da karşımıza yine köklü bir değişiklikle çıkıyor. Class Group sistemi ! (Evet 4E’deki)

Yeni çıkan playtest dokümanında class’ları bir çatı altında topluyoruz. İçlerinde en yeni olanı ise “The Expert Class” ismindeki Bard, Rogue ve Ranger’ı içeren class.

Bunların aldığı base bonuslar ya da feat(imsi)ler gibi olaylar var. Yani biz anlamadık. Madem bu kadar temel değişiklikler var bu neden bi edisyon değil ? Mantığı ne ? Neden yine 4E’ye dönüyoruz ? Böyle her playtestte sanki daha derine iniliyor, 5E’den parçalar sökülüp yerine yenileri takılıyor. E biz bu gemiye hala 5E gemisi mi diyoruz şimdi ?

Detaylar için…

Bay bay Stadia !

Evet. Bir başka başarısız Google girişimi daha.

Oyun streaming servisi Stadia yakında kapanıyor. Google, kullanıcılarına Stadia’ya dair ne aldılarsa ürünler karşılığında para iadesi yapmaya hazır.

Google dedik, koskoca Youtube’un sahibi dedik, sunucuları güçlüdür dedik ama Stadia hem kendi pazarını açma gibi bir dandiklik yaptığından hem de asla performans konusundan GeForce NOW’ı geçemediğinden tokadını yedi ve sektöre veda ediyor. Bay bay Stadia. Tenks for nating :p

Detaylar için…

Disco Elysium severleri üzecek o haber !

ZA/UM şirketinin iç karışıklıkları artık patlak vermiş durumda.

Uzun süredir şirket içerisindeki boşlukları garip ilanlar ile (aşırı ana roller için açılmış ilanlar) ya bu şirket büyüyor mu, yoksa içeride bi olaylar mı var sorusunu sorduran ZA/UM çalışanlarından birinin ayrılık yazısı sonucu çok tatsız haberler aldık.

Şirket içerisinden Martin Luiga’nın yazdığı bir medium yazısına göre artık ZA/UM’da kendisi, Robert Kurvitz, Aleksander Rostov ve Helen Hindpere, 2021’in sonundan beri çalışmıyormuş.

Robert Kurvitz, Helen Hindpere’in yardımı ile oyunun ana mekanikleri ve ana hikayesinden sorumlu baş yazarken, Aleksander Rostov oyunun sanat yönetmenliğini üstleniyordu.

Martin Luiga’nın yazısı ise şöyleydi :

I, Martin Luiga, a founding member and Secretary of the ZA/UM cultural association, as well as the assembler of most of the core team, am hereby dissolving the ZA/UM cultural association (not to be confused with the ZA/UM company, on which subject I would note that neither Kurvitz, Hindpere nor Rostov are working there since the end of last year and their leaving the company was involuntary. Which would seem like bad news for the loving fans that are waiting for the Disco sequel.)

The reason for dissolving the cultural organization is that it no longer represents the ethos it was founded on. People and ideas are meant to be eternal; organizations may well be temporary. I find that the organization was successful overall and most of the mistakes that were made were contingent, determined by the sociocultural conditions we were thrown into. I still encourage people to organize, and I would say that one of the qualities that the ZA/UM cultural organization sorely lacked was pretty much any formal structure.

For a while, it was beautiful. My sincerest thanks to all that have rooted for us.

Martin Luiga

Daha fazla detay için…

Hugh Jackman, Volverine rolüne geri dönüyor

Şakalı makalı süperkahraman filmlerinin en sevileni Deadpool 3’ün duyurusuyla beraber, Hugh Jackman ve Ryan Reynolds’un sosyal medya hesaplarında yayınladıkları “şakalı” videoya göre Hugh Jackman Deadpool’un yeni filmiyle beraber Volverine rolüne geri dönüyor !