Absalom Gazetesi – 12 Haziran

59

Herkese selamlar !
Bundan böyle haftalık olarak yayınlanacak Absalom Gazetesi Hap Haber Edişın sizlere kısa öz RPG/GEEK haberleri sunuyor olacak. Bu haberleri ise ayrıca Youtube’da konuşuyor olacağız, bekleriz.

Cypher Sistemi ve OGL (Open License)

Monte Cook’tan güzel haber ! Cypher sistemi için OL duyuruldu. Bu lisans ile birlikte, Cypher sistemini referans alarak yeni yeni sistemler yaratabilir, farklı ürünleri piyasaya sunabilirsiniz. Yaratacağınız bu yeni sistemlerin temeline oturtabileceğiniz “Cypher Referans Dokümanı” ise bu yaz 3 yeni kitap ile yayınlanacak.

Wizards of the Coast’dan Vecna hamlesi

Şu sıralar bir Netflix kötüsü olarak Stranger Things dizisinde işe girmiş olan, D&D canavarı Vecna için, WOTC D&D Beyond üzerinde yeni bir bedava içerik yayınladı. “Dossier Vecna” ismindeki bu içerikte, Lich’imizin 5E sistemindeki statları ve biraz lore parçası bulunuyor. D&D Beyond hesabınıza girin ve beleş içeriği kapın. Şimdiden iyi eğlenceler !

Dossier Vecna’yı Gidem Alam Butonu

Bir Cyberpunk Animesi “Cyberpunk Edgerunners” fragman ve klibi yayınlandı

Netflix ve CD Projekt Red işbirliği ile yayınlanacak olan Cyberpunk Edgerunners ismindeki animeden yeni bir fragman ve klip yayınlandı. Anime Cyberpunk 2077 ile aynı zamanda, 2077’de geçiyor olacak. Fragman ve klip güzel duruyor ama üzücü bi haber fragmanın sonunda gözüküyor. Yaratıcı ekip içerisinde R.Talsorian’dan (Cyberpunk 2020 ve RED sisteminin yaratıcıları) kimseyi göremedik 🙁

D&D Beyond utanmasa renk şenliği diyecek !

Şaka şaka, D&D Beyond direkt “renk şenliği” bile demeden, Türkiye gibi LGBTQ+ insanların temel hak mücadelesi verdiği ülkelerde bedava “PRIDE ÖZEL” zarlarını “tamamiyle” yayınlamadı. “Region Block” koyduğu bu içeriğini daha sonrasında “Yeav vallahi yasalar falan” diyerek savunmaya çalışan D&D Beyond’un, Türkiyede hangi yasayı gözettiği ise bilinmiyor. KAOS GL’de yayınlanan makale/araştırma’ya göre, Türkiye’de şirketlerin LGBTQ+ içerik yayınlamalarına engel olacak herhangi bir yasa yok. Bu konuyu Türkiye RPG camiasında dile getirdiği için Ejder&Ejderha Podcast‘ine teşekkür etmek gerek.

Region Lock duyurusu ve özür yazısı

Kaos GL’nin makalesi “LoL Türkiye’de LGBTİQA+ sansürü: Hangi yerel yasalar (!)

Last of Us’a Multiplayer oyun !

Summer Game Fest’te Naughty Dog, The Last of Us’ın yeni multiplayer oyununu duyurdu. Duyurulara göre

  • Kendi hikayesine sahip olacak.
  • Yeni karakter olacak
  • Devasa bir oyun olacak.

Yeni Dead Space, Calisto Protocol ve 92TL’lik ön sipariş fiyatı !?

Dead Space’in yaratıcılarının yeni korku oyunu The Callisto Protocol, Steam’de 92TL fiyatıyla ön siparişe açıldı derken biz bu haberi yapana kadar çok hızlıca fiyatını değiştirdiler. Oyun 2 Aralık’ta çıkacak ve şuan 499TL ile ön sipariş edilebiliyor. Fiyatı bi kenara, Dead Space özlendi be nerede o eski uzay gore tatsız yaratıklar falan diyorsanız istek listenize Calisto Protocol’ü atın !

12 Haziran’da XBOX&Bethesda Etkinliği var

12 Haziran’daki Xbox ve Bethesda etkinliği bu akşam 20:00’de yayınlanıyor olacak. Şimdilik bir sızıntı veya söylenti yok gibi. Ardından 14 Haziran’da uzatılmış ve detaylandırılmış bir etkinlik olacak. Yeni fragmanlar ve ekstra içerikler olacak. Yaklaşık 90 dakika sürecek.

The Lord of the Rings : Return to Moria duyuruldu !

Epic Games, co-op hayatta kalma temalı The Lord of the Rings: Return to Moria’yı duyurdu. 2023’ün ilkbaharında Epic Games Store’a özel olarak çıkacak. Orta Dünya’nın 4. çağında geçecek olan oyunun fragmanı ise aynı Rings of Power gibi sıkıcı olmuş ya :/ Görebildiğimiz 30 saniyelik kısımdan bi cücelik simülasyonu gibi.

Netflix’ten Oyun Şov !

Netflix #GeekedWeek’te bize çeşitli çeşitli oyunlar duyurdu. @GeeklikÖtesine bizler için bu oyunları listeleyip özetlemiş.

  • Raji: An Ancient Epic antik Hindistan’da geçen bir aksiyon-macera oyunu.
  • Reigns: Three Kingdoms, seçimler yaparak krallık yönettiğimiz bir oyun.
  • Terra Nil, İklim krizini de dahil eden bir strateji şehir kurma oyunu.
  • Lucky Luna, Japon folklorundan ilham alan bir platform oyunu.
  • Shadow and Bone: Destinies, erken geliştirme aşamasında olan bir RPG.
  • KillaSoft tarafından geliştirilen La Casa De Papel oyunu.
  • The Queen’s Gambit temalı bir satranç oyunu

Sony’den PC’ye geliyorlar !

Last of Us Remake, Marvel’s Spider-Man ve Miles Morales 2022’de PC’ye geliyor. Playstation kullanıcıları ise hep bir ağızdan “hani bize özeldi” diyerek konsollarını iade ediyorlar.